profil-13.820.jpg

Psk. Dan. Mustafa Burak Arabacı

Masterson Yaklaşımı

Aile Danışmanı

Oyun Terapisti

Bir şeyler değişirken, bir şeyler yenilenirken; yeni bir işe başladığımızda, evlilik öncesi, boşanma kararı öncesi, bir yakınımız vefat ettiğinde; hatta bir şeyi ilk defa yaşadığımızda kendimizde, ruhumuzda birtakım farklılıklar, hatta birtakım sorunlar görmeye başlarız. Yapmayacağımız şeyleri yapmakta, düşünmeyeceğimiz, hissetmeyeceğimiz şeyleri içimizden geçirmekteyizdir.

  • Bir ihtimal anksiyete yaşarız, çünkü bu yeni tanımaya başladığımız kendiliğimiz ne yapacağını bilmediği için her şey onun gözüne stres kaynağı,  kaygı kaynağı olarak gözükmektedir.

  • Belki de öfke patlamaları yaşarız, zira bizi korkutanın ya da kaygılandıranın ne olduğunu bilememek ruhumuzu onu somut hale getirmek için harekete geçirir.

  • O bilinmezlik bazen de bedenimizde kendini gösterir: sebepsiz baş ağrıları, mide bulantıları, ölecekmiş gibi hissetmek, panik atak veya anksiyete krizleri ard arda gelir. Bazen nereden geldiklerini bile anlayamayız. Halbuki olan; dönüşen ruhumuzun, değişen hayatmıza uyum gösterme çabasıdır.

  • Ya depresyon? Kapatır bedenimiz kendini depresyona girdiğinde. Değişenleri analiz etmek o kadar yorucudur ki; yataktan kalkmak dahi istemez. İştah azalması, isteksizlik, konsantrasyon sorunları baş göstemeye başlar.

Ve daha başka şeyler. Bu olanlar bizi şaşırtır, huzursuz eder. Hasta olup olmadığımızı düşündürmeye başlar. Halbuki bir fırsattır her biri, kendimizi daha iyi tanımaya girişmek, değişime ve dönüşüme ayak uydurmak için bir fırsat. Ruhumuz onu dinlememiz için işaret vermektedir. Kendiliğimiz onu tanımamız için bizi çağırmaktadır.

Bu çağrıya kulak vermenin türlü yolu vardır.

Psikolojik yardım almak da o yollardan biri. Çünkü ruh sağlığı uzmanı, size değişmeye, dönüşmeye ilk karar verdiğiniz o anda; size refakat etmek için oradadır. Yöntemi kâh psikoterapi olur, kâh psikolojik danışmanlık. Kâh oyun terapisi, kâh aile danışmanlığı. Tek başınıza kalmamanız için, kendinize ilgi göstermenin yollarını bulmanız için.

O çağrıya kulak vermeye ne dersiniz?

Psk. Dan. Mustafa Burak Arabacı hakkında

Aile Danışmanlığı Hakkında

Oyun Terapisi Hakkında

Arzu et değişimi.

Ah hayranlık duy ateşe,

parlayarak şekil değiştirir ele geçiremediğin şey onun içinde.

O tasarlayan zekâ; o dünyevi olanı, sever o varlığın hareketinde,

her şeyden çok o değişimin başladığı ânı.

 
Sıkça Sorulan Sorular
İzmir'de psikolojik danışmanlık ve psikoterapi nedir?

Psikolojik danışmanlık nedir_

Kişinin mevcut yaşantıları içinde sorunlar yaşadığı, baş edemediği durumların içinde kaldığı, kendini daha yakından tanımak... amacıyla başvurabileceği birer psikolojik yardım hizmetidir.

ne zaman psikolojik destek almak gerekir?

Hangi durumlarda psikolojik destek almalıyım?

Kendini daha yakından tanıma, anlama ve farklı bakış açıları geliştirmek sorunların çözümünde ve daha kaliteli bir hayat yaşamak için önemlidir. Terapiye gitmenin en önemli faydalarından biri kişinin farkındalığının artmasıdır.

Psikoterapide gizlilik

Anlattıklarım gizli kalır mı?

Gizlilik psikolojik danışmanlık ve terapi uygulamalarında en temel etik ilkelerden biridir. Anlattıklarınız tamamıyla seans odasında kalacaktır.

Psikoterapinin süresi ve sıklığı

Görüşmelerin süresi ve sıklığı nedir?

Görüşmelerin süresi ortalama 50 dakikadır ve çoğunlukla haftada bir kez yapılır.

Hizmetler, Uzmanlık ve Çalışma Alanları